понеделник, 26 ноември 2012 г.


5 техники за учене на истински умните хора

публикувано: 27/11/2012 - 00:12 | |

5 техники за учене на истински умните хора
Повечето хора не се замислят задълбочено как се учат. Смята се, че в най-общ план ученето е нещо естествено. Слушаш някой друг да говори в разговор или в лекция и просто „попиваш” това, което казва. Нали? Ами, не всъщност, пише Кевин Даум в Inc.com. Според него колкото повече остаряваме, толкова по-трудно ни е да запаметяваме информация и да усвояваме умения. Вероятно ще се съгласите.
Колкото повече пълним мозъка си с факти, данни и опит, толкова по-малко място остава в него за нови идеи и мисли. Дори да се считаме за човек, готов да се учи докато е жив, колкото повече работим, толкова по-трудно ни става да останем с буден ум, отворени към всичко ново.
Тук следват няколко метода, които авторът използва, за да остане буден и склонен да се впечатлява. Те са 5 техники за учене на истински умните хора.
1. Приглушете вътрешния си глас. Знаете за кой глас става дума- за мисълта ви. Тази, която чувате да прави коментари, когато слушате няколко. Това е гласът, който изказва без глас вътрешното ви мнение. Много е лесно да започнем да му обръщаме внимание повече от на самия говорещ. Той обаче често ни спира да се заслушаме открито в някаква полезна информация. Може да ви накара да се изключите още преди да сте чули най-важното. Затова се фокусирайте по-малко върху това, което мозъкът ви има да каже, и повече върху говорещия. Може да се изненадате.
2. Спорете със себе си. Правете го, ако не можете да заглушите вътрешния си глас. Всеки път, щом се чуете да противоречите на говорещия отсреща, спрете и опитайте да заемете друга гледна точка. Предложете на ума си всички причини, поради които той може да е прав и да греши. Дори да няма друг ефект, поне ще засилите аргументите си.
3. Дръжте се така, сякаш сте любопитни. Има някои хора, които по природа са такива. Други не са. Без значение в коя категория сте, можете да извлечете полза като повярвате, че сте любознателен човек. Следващият път, когато слушате някаква информация, измислете и си запишете 5 подходящи въпроса. Ако разговаряте с някого, попитайте го за отговорите. Или ги проверете в Google. При всички случаи така ще научите повече. Самото действие на мислене на въпроси ще декодира нови концепции в мозъка ви.
4. Намерете истината на дъното. Никоя концепция не идва от нищото. Дори в най-сложното и неразгадаемо твърдение се корени някакъв дълбоко залегнал факт. Даже да не се хващате за идеята, винаги трябва поне да потърсите малкото парченце истина, откъдето е дошла. Изиграйте ролята на детектив и изградете своя собствена теория. Така ще повишите дедуктивните си умения, а може и да подобрите концепцията зад оригиналната идея на този, който ви я представя.
5. Фокусирайте се върху съобщението, не върху вестоносеца. Често хората се блокират и спират да се учат заради човека, който доставя информационния материал. Забавлявайте се докато общувате, дори да е с най-скучния човек.

Няма коментари: