четвъртък, 1 януари 2009 г.

02.01

На 02.01 празнуваме деня на Свети Силвестър. Това е вторият ден от Сурваки, който по традиция се празнува за здраве на впрегатния добитък - волове, биволи, коне, магарета. Свързан е с обичая да се ринат оборите.

Той се изпълнява от група мъже, обикновено тези, които са били коледари. Дружината обикаля селото и чисти оборите, които не са помитани от Коледа. Докато те чистят, стопаните не трябва да излизат на двора. Когато приключат с почистването, мъжете вземат оставената за тях торба, в която има хляб, месо и вино и си отиват. На следващия ден могат да бъдат поканени на гости, особено там, където има мома.
На 2 януари не се яде свинско месо и сланина, за здраве на воловете. 

На този ден църквата чества св. Силвестри, с чието име е свързано интересно предание. Магоьсникът Замврий, който не е привърженик на християнството, убива вол, прошепвайки му името на някакъв бог. Св. Силвестри разбира за това и кара магьосника да спаси животното. Замврий не успява да спаси вола, но уповавайки се на своята вяра, Силвестрий връща живота му. По тази причина той се счита за покровител на животните и най-вече на воловете.

На този ден празнуват всички с името Силвестър, Силвена, Силви и Силвия. Да е честит празникът на всички! 

Св. Силвестър, папа Римски 
02.01.

Св. Силвестър се родил в Рим. Негов учител във вярата и науката бил благочестивият презвитер Кирин. В столицата на световната империя тогава идвали много странници, а младият Силвестър много обичал да ги подслонява в гостоприемния си дом. За повече от година негов скъп гост бил един източен епископ – Тимотей, който пристигнал в Рим да благовествува на езичниците, които били огромно болшинство в този международен град, а християните били около 200 000. Евангелският проповедник спечелил мнозина идолослужители за Христа и Църквата, но градският началник Тарквиний заловил епископ Тимотей и го затворил в тъмница. Три пъти го изтезавали с бич, за да се отрече от християнската си вяра и понеже останал непреклонен, той бил обезглавен. 

Градоначалникът повикал Силвестър да принесе жертва на боговете и го заплашил с мъчения и смърт, ако не изпълни заповедта. Св. Силвестър предвидил близката смърт на користолюбивия и жесток управител и му отговорил с евангелските слова от притчата за безумния богаташ: "Нощес ще ти поискат душата" (Лука 12:20) – и му заявил, че неговите заплахи няма да се сбъднат! Самонадеяният Тарквиний наредил да заведат Силвестър в тъмница и да го оковат във вериги, но като седнал да обядва, заседнала рибена кост в гърлото му и към полунощ умрял. Силвестър бил освободен от затвора. 

Когато станал на 30 години, Силвестър бил ръкоположен за дякон от папа Милтиад, а след неговата смърт бил избран за Римски епископ и станал тридесет и пети папа. През неговото светителство (314-335 г.) били проведени най-важните реформи на Константин Велики (306-337 г.) за прекратяване на гоненията и за тържеството на християнството и спокойствието на Църквата. Чрез своите пратеници Осий Кордубски и двама презвитери св. Силвестър подписал актовете на Първия вселенски събор в Никея от 325 година. Преименувал неделния ден от "ден на слънцето" в "ден Господен", понеже в неделния ден Господ Иисус Христос възкръснал от мъртвите. С думи и дела светителят надзиравал своите духовни чеда. Стегнал дисциплината на клириците, като строго забранил да се занимават с търговия. След много и плодоносни трудове, с които привлякъл в Христовата вяра мнозина езичници и юдеи, св. Силвестър блажено починал в Господа. Светите му мощи почиват в построената от него гробница върху катакомбата "Св. Прискила" и неговата гробница е една от най-старите гробници на "Вечния град".

Няма коментари: