вторник, 28 юни 2016 г.

Екзюпери

  
На днешната дата се навършват 116 години от рождението на автора на една от най-любимите книги в света - Антоан дьо Сент-Екзюпери, "бащата" на Малкия принц.
Антоан дьо Сент-Екзюпери е роден на 29 юни 1900 г. в старо френско благородническо семейство. Баща му умира от мозъчен кръвоизлив през 1904 г. По-голяма част от младостта си Антоан прекарва при леля си по майчина линия. Обитавайки последователно Лион и Санкт Мориц дьо Реманс, бъдещият автор на „Малкият принц“ живее в среда, която представлява за него източник на литературно вдъхновение. Именно в Санкт Мориц той открива другата голяма страст на живота си — авиацията. Там през юли 1912 г. се запознава с Габриел Вроблевски-Салвез, който го „кръщава“ във въздуха.
При постъпването си като войник е назначен в първи авиационен полк в Страсбург, където със свои средства завършва гражданското авиационно дружество, което дели летището с военното. След много перипетии Екзюпери получава разрешение от командира на своята част да започне интензивна летателна подготовка, след което е преназначен в 37-ми авиополк в Рабат и през 1921 г. получава пилотски диплом. Преместен е в Бурже, където катастрофира и получава много тежки черепни увреждания.
След краткото си присъствие във военната авиация започва да лети в обществения транспорт. През 1926 г. Дидие Дора му поверява един „Бреге-14“ по линията Тулуза — Казабланка. Малко по-късно Екзюпери е прехвърлен по маршрута Казабланка — Дакар. Става шеф на авиобазата Кап Жюби — труден пост, атакуван едновременно от злонамереността на испанската власт в Рио де Оре и враждебността на мавританските племена, които са в пълно разцепление. През 16-те месеца, прекарани в Кап Жюби, Екзюпери 14 пъти оказва съдействие при много деликатни обстоятелства на екипажи, кацнали с повредени самолети в пустинята. За това на 7 април 1930 г. става Кавалер на Почетния легион.
При избухването на Втората световна война започват непрестанните му опити да се върне като действащ пилот във военната авиация. Успява наполовина и не без трудности — назначен е в разузнавателна авиогрупа и изпълнява 7 разузнавателни мисии между март и юни 1940 г. Получава военен кръст и е демобилизиран малко след примирието. Когато неговата авиогрупа е разположена в Северна Африка през 1943 г., Екзюпери успява с много усилия да се включи в нея. Станал командир, на 21 юли същата година той извършва първия си полет над окупирана Франция. По-късно му забраняват да лети поради възрастта му, но след задействане на старите си връзки с командването Екзюпери успява да си издейства още няколко разузнавателни полета. След един от тях на 31 юли 1944 г. над Югоизточна Франция, Антоан дьо Сент-Екзюпери не се завръща в базата си.
Мистериозно изчезване
И досега продължават споровете за мястото на гибелта на пилота-писател. В последния си полет той изчезва някъде между Корсика и френската Ривиера над Средиземно море. Версиите са три. Според първата "Лайтнингът" на Екзюпери е свален над морето от немски изтребители. Втората е подозрителна — някой е предизвикал катастрофата. Третата версия твърди, че от старите си рани Екзюпери е загубил съзнание над морето, а не е изключено и сам да е посегнал на живота си.
През 1992 г. предполагаемото място на морското дъно е проверено, но водолазите не успяват да открият останки от изтребителя-разузнавач на знаменития френски писател. През април 2004 г. останките от „Лайтнинга“ на Екзюпери са намерени от водолази край Марсилия шест десетилетия, след като на 31 юли 1944 г. неговият самолет изчезва безследно в Средиземно море.
Неговите романи, без да са напълно автобиографични, са вдъхновени от жизнения му път на пилот. Най-значителният му литературен успех е философско-поетичната приказка „Малкият принц“ (1943) — разказ с изключителна хуманност, която и в наши дни не е изгубила своята актуалност.

четвъртък, 2 юни 2016 г.

Очаквайте "До Хърватска и назад..."

                                     До Хърватска и обратно

       На 15 април тази година, ние и групата ни по съвременни танци отидохме на квалификация за световно първенство в град Пловдив. Спечелихме квота за световното първенство "World dance masters", което се проведе в периода 25-30 май.



      За да отидем на това състезание, трябваше да платим доста голяма сума, която не беше по силите ни. Правихме благотворителни концерти, каузи и така успяхме да платим суровата сума и с много  упорити тренировки, отидохме. 
      На 24 май, рано сутринта в 6 без 20 се събрахме на гарата в Бургас. Хванахме влак и след 5 часа пристигнахме в Пловдив. Там ни  чакаха други български групи, с които се качихме в автобус и с него пътувахме 28 часа . Беше много изморително и трудно ,защото пътят беше тежък, но със сигурност си заслужаваше. Правихме кратки почивки и си купувахме храна. Обикновено в 3 часа посред нощ трябваше да минаваме граница, трябваше да слизаме от автобуса и да минаваме през една малка стаичка за проверка на документите (интересното беше, че излизайки от стаичката ние прекрачихме границата с левия крак, вярвахме, че това ще ни даде късмет за състезанието). На всяка граница ни събуждаха, за да покажем документите си за самоличност, а в предвид тясното и неудобно пространство и факта, че току-що си бяхме намерили място за спане, меко казано не беше приятно.        Но всичко това - дългият път, тясното пространство, мрънкащите хора, недоспиването, определено си заслужаваше. В момента, в който пристигнахме и видяхме морето и невероятния ни хотел, неприятното чувство от пътя се изпари. Шофьорът ни беше доста неориентиран, особено в района на градчето и съответно се загубихме. Но въпреки всичко се оправихме с посоките и пристигнахме благополучно. А самото място,  на което бяхме, беше просто невероятно красиво.
      Настанихме се в хотела и имахме време за почивка. което можехме да прекараме, както преценим. На първия ден ходихме на откриването на състезанието. Събитието представляваше плажно парти и на нас наистина много ни хареса . 




    На следващия ден от престоя ни нямахме танци, но за сметка на това имахме  организирани страхотни "workshops" с преподаватели от различни държави и дори континенти, преподаващи различни стилове. След това се разходихме из града, който беше невероятно красив и със забележителна старинна архитектура.








       Отидохме да видим залата, в която щяхме да танцуваме. Останахме поразени. Беше страхотна. Много голяма, красива и бляскава. А в момента, в който видяхме танцьорите определено сверихме часовника си с най-добрите.
      На следващия ден трябваше да изпълним всичките ни танци на голямата сцена. Беше доста изморително.Отидохме в залата още рано, рано - в 7:30. Там бяхме цял ден, някъде  до към  8:15 вечерта беше последният ни танц. Накрая бяхме много изморени и притеснени, защото конкуренцията беше огромна.
   В последният ден от състезанието беше награждаването. В началото на церемонията излъчиха на голяма видео стена, клип, който представяше състезанието, беше невероятен.Ето и линк към негоhttps://www.youtube.com/watch?v=8COB7pZ7JSU
  Бяхме много развълнувани и не очаквахме да спечелим нещо, но ето че изненадващо съобщиха, че се класираме на второ място за групов танц и трето за формация.

     
         Самото състезание беше невероятно дори само като усещане. В него взеха участие 5500 танцьори от 20 страни /България, Германия, Австрия, Южна Африка, Полша, Чехия... и още много/. За съжаление нямахме възможност да се запознаем с танцьори от други държави, но все пак беше интересно. През почивките гледахме изпълненията на другите участници - бяха наистина много добри, технични и изключително изразителни в танците си. Дори и самата хореография да не толкова добра сама по себе си, начина, по който беше изпълнена я правеше незабележима.
        Много сме доволни от всичко това, през което преминахме (тежкият път на отиване и на връщане, многото усилия и тренировки и опитът, който получихме от това уникално състезание).
        Това преживяване беше неповторимо.
                                                                          
                                                                                Изготвено от:Диана Шаповалова  VIIб
                                                                                                              Надежда Шаповалова  VIIб
                                                                                                              Кристина Петрова VIIб
                                                                                                              Катина Бойкова VIIа